Roto von otváravé – kovanie pre von otváravé okná


Pohodlné s úsporou miesta

Von otváravé okná sú rozšírené po celom svete. Riešenie „Top-Hung”, v prípade ktorého sa okenné krídlo na vonkajšej strane vyklápa smerom von je možné s kovaním Roto vyhotoviť do šírky 1200 mm. „Side-Hung” riešenia sú tie, ktoré sa otvárajú von a ich maximálna šírka je 700 mm. Tieto typy okien sú aj jednou rukou pohodlne ovládateľné.

Okná v závislosti od vetra, dôsledkom veľkej prítlačnej sily, utesňujú a aj voči dažďu bezpečne uzatvárajú. Von otváravé alebo vyklápané okná oceňujeme najmä preto, lebo neovplyvňujú obytný priestor. Vďaka úzkym profilom dostavajú priestory taktiež veľa svetla.


Štandartná prevodovka -
Espagnolette 300-1400mm
Systém prevodoviek RA 2000 Espagnolette Twin-Cam Security Lock (TSL) -
so zdvojenými protichodnými čapmi


Okná v Amerike

Pre severnú Ameriku a Kanadu sú typické najmä von otváravé okná Casement a von vyklápané okná Awning ovládané s otváracou kľukou. Kôli častému používaniu sieťok proti hmyzu je priamy prístup k okennému krídlu znemožnený. Preto treba použiť taký ovládací element, ktorý z rámu silou ovláda okenné krídlo.

S ovládacím elementom Casement je okno ľahko zátvárateľné a otvárateľné do 90°. Okrem toho Casement okná mimoriadne dobre tesnia, nakoľko na uzavreté okno pôsobiaci vietor automatcky pritáča tesnenia.

Ďalšou výhodou je, že okenné krídlo nezasahuje do vnútorného priestoru. Preto je možné aj vnútorný parapet využiť ako odkladací priestor. Casement kovanie je použiteľné ako na plastové, tak aj na drevené okná.


PRO-Drive ovladacia kľuka Uzamykací systém PRO-Drive nožnica